Kérkel segíts, hogy ne maradjon hibás információ az oldalon!
Ha szerinted valami nem fedi a valóságot, kérlek írd meg, hogy javítani tudjam. Ha kérdésed van, fordulj hozzám bizalommal!

2009. október 30., péntek

Windows XP CompactFlash (CF) kártyán

Mostanában jó néhány mini-itx és még kisebb géppel találkoztam, amiket, mivel beágyazott rendszerekként üzemelnek, mozgó alkatrész nélkülire, de legalábbis hagyományos merevlemez nélkülire kellett elkészíteni. Igaz, ma már a CF kártyák mérete nem akkora korlát, mint régen, azért egy-két trükköt lehetett alkalmazni.
Nagy tapasztalat, hogy hatalmas sebességbeli szórás van. Pl. sokkal gyorsabb az EPIA SN1800G alaplapra inategrált CF olvasója, mint a CF-IDE átalakítós megoldás volt. Míg a Pico-itx alaplapos gépet, mint a videón is látszik, már a CF-IDE átalakító rákötése is megölte. Máig nem értem, hogy miért.

Szóval, a tippek és trükkök:

Egyéni telepítés:
A windows telepítése közben lehetőség van egyedi komponens telepítésre. Használd ezt, hogy kisebb legyen a rendszer. A telepítésről még annyit, hogy annak probléma mentesnek kell lennie, kivéve egy, na jó, két esetet, amiről tudok. Az első eset, ami általános, ha nem lehet bootolni a CF-IDE átalakítóról. Ez típus függő, ha nem lehet, nem lehet. Annyit azért tudni érdemes, hogy ez lehet, hogy azért van, mert a Windows van olyan rendes, hogy nem hajlandó bootolni cserélhető lemezről. Tehát, ha egy működő gépre rákötöd az átalakítód a CF kártyáddal és azt látod, hogy a meghajtó között cserélhető lemezként jelenik meg, jó eséllyel nem fog indulni róla a rendszer. Erre egy egy kártya gyártója ad megoldást, de esetenként tehetetlen vagy. (A második eset az a Via Pico alaplap, ami egyszerűen belassul a CF kártya rákötésétől.)

Komponens eltávolítás:
A telepítés után is tudunk komponenseket eltávolítani, sőt, egy kis trükkel a rejtett, opcionális komponenseket is.
Ehhez nyisd meg a
C:\windows\inf\sysoc.inf
fájlt és töröld ki az összes HIDE szót (a vesszők maradjanak és ne legyen a két vessző között semmi).
Ekkor a Start -> Vezérlőpult -> "Programok telepítése és törlése" és válaszd ki a "Windows összetevők hozzáadása/eltávolítása" fület.

Még teljeskörűbb eltávolítást az XPLite fizetős szoftver segítségével tudsz elérni.

Tömörítés:
A jobb helykihasználás érdekében kapcsold be az NTFS tömörítést. Menj a sajátgépbe, kattints az NTFS meghajtóra jobb klikkel és válaszd a Tulajdonságokat. Pipáld be a "Meghajtó tömörítése helymegtakarítás végett".
Indexelés tiltása:
Ha már pont itt járunk, tiltsuk le az indexelést is, hogy ne használja feleslegesen a merevlemezt.

Rendszer beállítások:
Egy ilyen rendszernél nincs szükség se lapozó fájlra (virtuális memória), de legalábbis nem ajánlott, se rendszer visszaállítási pontra. Továbbá, ha tiltjuk a hibajelentés küldéseket, akkor gyorsíthatjuk a kifagyott programok leállítását és nem fog a windows dump fájlt írni. Én a Teljesítmény beállításokat is inkább a teljesítmény, mint a szépség javára szoktam beállítani.


Nyissuk meg a Rendszertulajdonságokat (jobb klikk a sajátgépen és Tulajdonságok, vagy a Start->Vezérlőpult->Rendszer). Menjünk a Speciális fülre és a Teljesítmény résznél kattintsunk a Beállítás gombra. Itt, igény esetén, válasszuk a "Legjobb teljesítmény" rádió gombot.

Válasszuk a Speciális fület és a Módosítás gombot. Kattintsuk be, hogy "Ne legyen lapozófájl" és kattintsunk a "Beállítás" gombra. OK és még egyszer OK.
Visszatértünk a Rendszertulajdonságokhoz. Kattintsunk a Hibajelentések gombra és a képen látható módon tiltsuk azt:
Talán ezek voltak a leglényegesebb feladatok, amik komolyabb veszély nélkül elvégezhetők.

Kiterjesztett írás szűrő (EWF- Enhanced Write Filter):
Na ez már egy picit kackiásabb, de ez adja meg a dolog ízét úgy igazán :). Külön cikkben itt.


Ha ezeket végig csináltad, már sokkal sokkal beágyazottabb a rendszered! :)

Nincsenek megjegyzések: