Kérkel segíts, hogy ne maradjon hibás információ az oldalon!
Ha szerinted valami nem fedi a valóságot, kérlek írd meg, hogy javítani tudjam. Ha kérdésed van, fordulj hozzám bizalommal!

2009. január 7., szerda

Apróság az Omron PLC-vel

Még a plc programozás kezdeteinek kezdetén apró informáicók hiánya nagyon zavart. Ez kifejezetten igaz a CP1L Omron PLC-re.
Ilyen volt például az analóg kiegészítő modul. A legelső bajom az volt, hogy a CX-One nem engedi, hogy további adjunk meg (ha van rá mód, kérem jelezze valaki). Így egyszerűen nem tudtam, hogy hogyan fogom rávenni az analóg modult a mintavételezésre. Persze a PLC útmutatója hamar választ adott rá. A trükk a címzésben van. Bekapcsoláskor a PLC végignézi, hogy vannak-e kiegészítő eszközök a buszon. Amiket megtalál sorban bemappeli a CIO memória területre csatornánként. Az,hogy egy eszköz csatorna igénye mekkora abból derül ki, hogy hány ki/be menete van. Az első csatornát (0.00-tól 0.15-ig bemenetek és 100.00-tól 100.15-gi kimenetek) a beépített periféri a foglalja el, tehát abban az esetben, ha csak egy analóg kiegészítő modul van csatlakoztatva, akkor a digitalizált érték mindig az 1-es word-on lesz megtalálható (feltéve, hogy a PLC bemenetei csak a 0-ás szót foglalják el).
A legnagyobb fejfájást számomra az "energia folyam" megértése okozta. Ez okozza a legnagyobb eltérést a PCs és a PLCs programok között. Hiszen, szerintem, ha ránéz valaki egy létradiagrammra, akkor az elágazásokat egy IF szerkezetnek fogná fel. Tehát azt feltételeztem, hogy a hamis ág nem kerül végrehajtásra. Ez részint igaz is. A hamis ágakba "nem folyik el" a zöld csík a monitorozás altt, az ott levő instructionok nem kerülnek végrehajtásra. Viszont az értékadó utasítások (tekercs) lefutnak! És a PLC kimenete mindig a program legutolsó kimenet kontakt parancs szerint áll be. Tehát szigorúan kell venni az egy kontakt egyszeri szerepeltetését a programban. Ezt csak a SETB, RSTB és SET, RSET parancsok alkalmazásával kerülhetjük meg. Nem igazán értem miért van ez így. Lehet, hogy a gyártók rájöttek, hogy ha ezt megváltoztatnák, túlontúl hasznos és egyszerűen kezelhetővé válnának a PLC-k...



Nincsenek megjegyzések: